Непросте бавовняне масло

Незважаючи на те, що рослина бавовник вирощується вже понад 4 тисячі років, використовувати його насіння для виробництва масла почали тільки в XIX столітті. Воно стало альтернативним джерелом жирів для європейських підприємців. Вони ж першими спробували вивести бавовняне масло на американський ринок. Але оскільки чисте масло продавалося погано, підприємці розбавляли їм оливкове, трохи пізніше і топлений свинячий жир. Саме поєднання олії з жиром призвело до появи шортенінга - замінника тваринного жиру.

 

Завдяки хімічній промисловості вдалося позбавити бавовняне масло від його специфічного запаху і додати йому приємний смак, який диктує стандарти всім харчовим маслам і жирам. Саме це масло довго залишалося основою для маргаринів, рідких масел і шортенінгів в США, поступившись після Другої світової війни першістю сої. Тим не менш, бавовняне масло користується популярністю в харчовій промисловості.

 

Неочищена олія має насичений червонувато-коричневий колір і своєрідний запах. Така олія містить фосфоліпіди, госсипол, стероли і смоли, віск та інші пігменти. Так як госсипол небезпечний для всіх нежуйних тварин, масло хімічно рафінують.

 

Жирнокислотний склад бавовняного масла робить його одним з найбільш корисних рослинних олій. Основною кислотою є пальмітинова, вона ж забезпечує однорідність і пластичність масла. Інші характеристики обумовлені сортом і географічним регіоном бавовнику. Так, наприклад, теплі і вологі умови вирощування даної рослини можуть призвести до утворення більшої кількості насичених жирних кислот і появи коричневого відтінку масла.

 

Крім пальмітинової кислоти, бавовняне масло містить мальвалову і ряд інших циклопропеноїдних кислот, які можуть надавати канцерогенний вплив, потрапляючи в раціон харчування тварин. Щоб нейтралізувати ці кислоти, бавовняне масло очищають і дезодорують.

 

Дезодороване бавовняне масло має легкий горіховий аромат, що робить його відмінною заправкою для різних салатів та інших страв.