Види рослинного масла

Жири, які найчастіше використовуються в харчуванні, отримують з рослинної олії. У свою чергу таке масло виробляють шляхом пресування або екстракції з нагрітих і тонко порізаних насіння. Поліненасичені кислоти, які визначають харчову цінність масла, необхідні людському тілу для побудови клітин, - саме тому рослинне масло є одним з найважливіших компонентів людського харчування.

Кращим видом рослинного жиру є соняшникова олія. Це традиційна заправка до вінегрету і салатів, основа для соусів і рибної консерви, складова випічки і т. п. Також саме з соняшникової олії виробляють майонез і маргарин. Соняшникова олія може бути як рафінованим (прозорою, світло-жовтого або золотистого кольору, часто без запаху), так і нерафінованою (темною, з сильним своєрідним запахом, осадом при зберіганні).

Не менш популярним і корисним маслом є кукурудзяне. Його можна знайти тільки у рафінованому вигляді, тобто, золотавим і без запаху. Крім поліненасичених кислот і жирів кукурудзяна олія володіє великою кількістю інших корисних речовин, тому має сенс використовувати її замість соняшникової.

Велику популярність, особливо, в США, Китаї та Європі, має соєва олія. Її виробляють із соєвих бобів, рафінують, але не позбавляють від запаху. Тому соєву олію легко визначити по світло-жовтому кольору і яскраво вираженому аромату. Таке масло вельми багате на повноцінні білки і речовини, що формують зоровий апарат і ЦНС, тому воно найкраще підходить для дитячого харчування.

Дуже часто можна зустріти у продажу і бавовняне масло - рідину золотистого кольору, практично без запаху і смаку. До його складу входять як рідкі, так і тверді жири, які при тривалому зберіганні приводять до появи осаду у вигляді пластівців. Примітно, що охолоджене до 0 градусів масло може застигати, а при нагріванні плавитися і знову ставати прозорим. Застосовують бавовняне масло в основному для обробки різних продуктів, рідше - для заправки до салатів. В останньому випадку використовується спеціальний вид масла без твердих жирів.

Рекорди по користі і популярності б'є оливкова олія, яку виробляють з плодів оливкового дерева. Основна частина олії (55%) міститься в м'якоті. Вона може бути як зеленуватого (низькі сорти), так і золотистого (високі сорти) кольорів. Величезну нішу оливкова олія займає в італійській кулінарії.

Незважаючи на те, що вміст поліненасичених кислот в такому маслі менше, ніж в інших, воно засвоюється набагато краще. Крім харчування, оливкову олію використовують у виробництві косметики, що також зумовлює її дорожнечу. Її також використовують при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, серцево-судинних хвороб.

Оливкову олію рідко рафінують, піддаючи цій процедурі масла низької якості. Нерафінована олія є більш цінною і поживною, незважаючи на специфічний смак і запах.

Одними з найменш корисних олій є арахісова, рапсова і кунжутна, в силу невеликої кількості поліненасичених кислот і великої - жирних кислот з високою молекулярною масою.

Ще менш цінною вважається пальмова олія - ​​тверда і схожа на свинячий жир. Застосовують її в основному як основу для смаження в країнах Сходу, а також як затверджувач для виготовлення маргарину.